Blog byłej muzułmanki.

Witam na moim blogu.

czwartek, 1 listopada 2012

Święto "Wszystkich Świętych" w Polsce.

Assalamu Alaikum!

Dziś w Polsce obchodzimy dzień Wszystkich Świętych, chodzimy odwiedzać groby naszych zmarłych. Co mówi Islam o odwiedzaniu grobów?
Jest to zalecana Sunna Proroka Muhammada S.A.W. Wiemy, że On sam odwiedzał groby swoich zmarłych towarzyszy i modlił się za nich.

Kiedyś, kiedy Aisza, żona Proroka, widziała go po powrocie z cmentarza, spytała: "Gdybym miała odwiedzić groby, co mam powiedzieć?” Prorok powiedział jej: "Módl się: Przekazuje pokój wam, wiernym przebywającym w tych domach (grobach). Na pewno będziemy wkrótce łączyć się z wami. Niech Bóg nam przebaczy i wam i wszystkim muzułmanom", narracja Aisza.

W Islamie pamięć należy się zmarłym cały czas, nie tylko w jeden konkretny dzień w roku. Wiemy, z czego mogą korzystać zmarli, przebywający w swoich grobach.


Prorok powiedział: "Gdy człowiek umiera, wszystkie jego czyny dobiegają końca z wyjątkiem trzech aktów: dobroczynności (które zainicjował za życia), korzystania z wiedzy (którą zostawił za sobą), lub za sprawą prawego dziecka, które będzie się za niego modlić”. Przekazał Tirmidhi

Najwazniejszą rzeczą, z której korzysta zmarły jest modlenie się za niego, proszenie o przebaczenie dla niego i miłosierdzie oraz Raj i zbawienie od ognia piekielnego.

Prorok Muhammad (pokój z nim) powiedział: "Status człowieka zostanie podniesiony w Raju, a on zapyta:" Jak się tu dostałem? "On będzie mówił:" przez Dua (modlitwę) swojego syna o przebaczenie dla ciebie." Przekazane przez Ibn Majah.

Praktyka Islamu zabrania modlitwy za osoby które za życia nie przyjęły wiary w Jednego Boga i Proroctwo Muhammada S.A.W. Jest to dla ludzi na pewno ciężka sytuacja, co wiem po sobie.

4 komentarze:

  1. Pamięć. Najważniejsza i jakże często przez katolików zepchnięta tylko do "dnia wszystkich świętych".

    OdpowiedzUsuń
  2. dokładnie! W Islamie pamiętamy o zmarłych codziennie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam,
    przepraszam, ale pozwolę się nie zgodzić z tym, że w religii katolickiej pamięć o zmarłych jest zepchnięta tylko do "dnia Wszystkich Świętych".
    Przez cały rok modlimy się za bliskich którzy odeszli - w domu, co niedzielę podczas Mszy Świętej. Istnieje również zwyczaj zamawiania Mszy Świętej w intencji zmarłych. Często wspominamy zmarłych przy innych uroczystościach, a na codzień zachowujemy o nich pamięć w naszych sercach i umysłach. Jeśli ktoś stracił bliską osobę ten wie, że o takiej osobie się pamięta cały czas i się za nią modli.

    Poza tym doceniam w Pani blogu sposób wypowiedzi - stosuje Pani ładną polszczyznę, przez co dobrze się czyta Pani teksty. Poruszają one również ciekawe zagadnienia.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Muzułmanom już dziękujemy

    OdpowiedzUsuń